رانندگی یک زن عربستانی در پیست مسابقه

اجازه دهیم همه روز جهانی رانندگی را جشن بگیرند! اخیرا،برای اولین بار در تاریخ عربستان سعودی، زنان مجاز به رانندگی شده اند. رانندگی یک زن عربستانی در پیست مسابقه حرکتی نمادین به مناسبت آزاد شدن رانندگی برای زنان این کشور بود.

در ماه سپتامبر 2017، این حرکت به عنوان بخشی از تلاش های پادشاهی عربستان برای حذف سرکوب حقوق زنان انجام شد. این تلاش ها شامل، بازگشایی سینماهای عمومی برای اولین بار از دهه 1980، لغو ممنوعیت کنسرت موسیقی و برنامه ریزی برای اجازه دادن به زنان برای ورود به ورزشگاه ها است.

رانندگی یک زن عربستانی در پیست مسابقه به مناسبت آزاد شدن رانندگی زنان در این کشوررانندگی یک زن عربستانی در پیست مسابقه به مناسبت آزاد شدن رانندگی زنان در این کشور

برای جشن گرفتن این اتفاق سرور آمیز، اسیل الحامد، با ملیت عربستان سعودی و شرکت کننده در مسابقات موتور سواری ، با خودروی جگوار F-type در پیست به حرکت در آمد. این لحظه ای بسیار عاطفی و احساسی برای الحامد است؛ زیرا این اولین بار است که او در کشور خود یک خودرو را هدایت می کند، و بیشتر از این ها، در یک مسیر مسابقه ای این کار را انجام میدهد.

او نخستین عضو هیئت مدیره انجمن فدراسیون موتورسواری در عربستان سعودی است و هم چنین نماینده کمیته زنان عربستان سعودی در مسابقات موتوری FIA است.

رانندگی یک زن عربستانی در پیست مسابقه به مناسبت آزاد شدن رانندگی زنان در این کشور

الحامد با همکاری جگوار، روز جهانی رانندگی را جشن گرفت تا آزادی زنان را در سراسر دنیا به نمایش بگذارد. عربستان سعودی آخرین کشوری بود که در مورد استفاده از وسایل نقلیه موتوری برای زنان ممنوعیت گذاشته بود.

تغییراتی در بازار خودرو عربستان

از زمان خبر رفع ممنوعیت، بازار خودروی عربستان سعودی هم تغییر کرده است. برای مثال اولین نمایندگی مجاز فروش خودرو توسط یک بانو در ژانویه 2018 در پادشاهاهی عربستان افتتاح شد و همینطور گزارش ها حاکی از آن است که اولین مجوز رانندگی برای ده راننده زن در اوایل ماه جاری صادر شده است. این ده نفر مجوز رانندگی بین المللی خود را قبل از این، جز در کشور خودشان دریافت کرده بودند. دوازده نفر دیگر در روزهای آینده به ده نفر اول خواهند پیوست، که همه آنها دوره های رانندگی را در دانشگاه های بانوان گذرانده اند.

رانندگی یک زن عربستانی در پیست مسابقه به مناسبت آزاد شدن رانندگی زنان در این کشور

الحامد می گوید “از زمانی که من کودک بودم اتومبیل ها را دوست داشتم و امروز برای من یک روز خیلی حساس و مهم است. این بهترین لحظه رانندگی در زندگی من است. این بهترین شیوه جشن گرفتن در کشور من است که به کمک خودرو جگوار F-TYPE – یک خودرو ایده ال– انجام شد. امیدوارم مردم در سراسر جهان امروز با به اشتراک گذاشتن داستان رانندگی خود با استفاده از هشتگ  #worlddrivingday در شادی ما شرکت کنند.”

منبع : Motor1.com

مطالب مرتبط :

برخورد پلیس با خودروهای حامل حیوانات