مقایسه پورشه ماکان توربو و آلفارومئو استلویو کوادریفولیو

از شما دعوت می کنیم با مقایسه پورشه ماکان توربو و آلفارومئو استلویو کوادریفولیو همراه خودرو ویترین باشید.

مقایسه پورشه ماکان توربو و آلفارومئو استلویو کوادریفولیو

جدا از تبریک هایی که به شما برای داشتن دو یا سه فرزند گفته می شود آنچه مهم است این است که حالا شما نیاز به یک وسیله نقلیه دارید که بتواند فرزندان شما را حمل کند. این در حالی است که، شما نمی خواهید به خیل عظیم افرادی که کراس اوورهای معمولی را خریداری می کنند بپیوندید چرا که از نظر شما زندگی خیلی کوتاه تر از این حرف هاست و هدف شما بالاتر از این چیزهاست. شاید یک SUV لوکس با بزرگترین موتوری که تا به حال برای این خودروها به کار گرفته شده بتواند آرزوی شما را برآورده کند.

مقایسه پورشه ماکان توربو و آلفارومئو استلویو کوادریفولیو

هر دو آلفارومئو و پورشه از لحاظ اعداد و ارقام ارایه شده بسیار خوب به نظر می رسند. آلفا از یک موتور 6 سیلندر بای توربوشارژر 2.9 لیتری جولیا Quadrifoglio در SUV جدید خود استفاده می کند. نتیجه یک توان شگفت انگیز 505 اسب بخاری و گشتاور 443 پوند فوت (600 نیوتن متر) است که می تواند تنها در عرض 3.6 ثانیه از 0 به سرعت 60 مایل (96 کیلومتر) در ساعت برسد و حد اکثر سرعت آن هم 176 مایل (280 کیلومتر) در ساعت است.از سوی دیگر پورشه از یک موتور 3.6 لیتری توربو شارژر 6 سیندر با توان پایین تر 440 اسبی و گشتاور 442 پوند (حدود 600 نیوتن متر) استفاده می کند که در عرض 4.2 ثانیه به سرعت 60 مایل در ساعت می رسد و حداکثر سرعت آن نیز 230 کیلومتر در ساعت تعیین شده است.

مقایسه پورشه ماکان توربو و آلفارومئو استلویو کوادریفولیومقایسه پورشه ماکان توربو و آلفارومئو استلویو کوادریفولیو

اما عدد بزرگ ارزشمند دیگر وزن خودرو است که باید بدان هم توجه شود. پورشه دارای وزنی در حدود 4،244 پوند (1925 کیلوگرم) است، در حالی که آلفا در حدود 3660 پوند (1660 کیلوگرم) وزن دارد. گرچه وزن خودروی آلمانی ممکن است بیشتر باشد، اما شرایطی را که وزن دو خودرو در آنها در نظر گرفته می شوند باید لحاظ کرد.

مقایسه پورشه ماکان توربو و آلفارومئو استلویومقایسه پورشه ماکان توربو و آلفارومئو استلویو

با این حال به نظر می رسد که آلفا توانسته پورشه را از لحاظ وزن شکست دهد. در حالی که این SUV آلمانی به تنهایی بسیار خوش تیپ به نظر می رسد، زمانی که در کنار آلفا قرار می گیرد اندکی از زیباییش کاسته می شود. خطوط منظم پورشه که درست همانند پورشه 911 به نظر می رسند، فوق العاده عالی هستند، اما وقتی که شما به چهره منحنی شکل جذاب آلفا با دریچه های بزرگ هوایش خیره می شوید چندان به چشم نخواهند آمد.

مقایسه پورشه ماکان توربو و آلفارومئو استلویومقایسه پورشه ماکان توربو و آلفارومئو استلویو

ممکن است تفاوت های زیادی در قدرت ارائه شده توسط هر کدام وجود داشته باشد و یکی از دیگری یهتر به نظر آید، اما آنچه که در این مورد اهمیت دارد سبک زندگی شماست. سیستم سرگرمی پورشه ممکن است آخرین فن آوری ارایه شده توسط این کمپانی نباشد، اما از لحاظ بصری دارای عملکرد خوبی است. از طرف دیگر آلفا کمتر در مورد این موارد صحبت می کند. با این حال، شاسی بلند ایتالیایی با یک پلت فرم مرکزی بدون خوشه جدید عرضه می شود در حالی که پورشه هنوز به دکمه های قدیمی خود چسبیده است.

مقایسه پورشه ماکان توربو و آلفارومئو استلویومقایسه پورشه ماکان توربو و آلفارومئو استلویو

فضای بار هر دو خودرو  کم نیست – پورشه دارای فضای باری برابر با 17.7 فوت مکعب است که با تا کردن صندلی های عقب به 53.0 می رسد. از سوی دیگر. آلفا فضای بار اندکی بزرگتر و برابر با 18.5 فوت مکعب دارد که با تا کردن صندلی ها به 56.5 می رسد.

مقایسه پورشه ماکان توربو و آلفارومئو استلویو

گرچه تا کنون آلفا در همه چیز پیروز بوده اما این پیروزی عمر کوتاهی دارد زیرا آلفا از لحاظ عملکردی دارای نواقصی است و دید پشت آن چندان مطلوب نیست. پنجره عقب آن چنان کوچک است که واقعا فرقی بین بود و نبود آن وجود ندارد و چرخاندن سر خود برای مشاهده نقطه کور هم بی فایده است – چرا که خط پنجره عقب به صورت یکنواخت یک نقطه کور عظیم را ایجاد می کند. در عوض مشاهده بخش عقب در پورشه راحت است هر چند با کوچکتر شدن پنجره ی عقب آن هم مسیر استلویو را در پیش گرفته است.

مقایسه پورشه ماکان توربو و آلفارومئو استلویو

البته اعداد یک چیز هستند و رانندگی چیزی کاملا متفاوت است. آلفا با آن بدنه ی بلند و کشیده ی خود با صدایی عظیم و خرخر کنان به سرعت حرکت می کند و مطمئنا شما انتظار ندارید که چنین خودرویی چنین سرعت استثنایی داشته باشد درحالی که عملکرد پورشه تقریبا نرم و بی صدا است.

پورشه ماکان توربو و آلفارومئو استلویوپورشه ماکان توربو و آلفارومئو استلویو

در عین حال آلفا با صدایی که از موتور Quadrifoglio استثنایی اش بیرون می آید هیجان بیشتری را نسبت به رقیب آلمانی خود به وجود می آورد. مطمئنا، موتور ماکان نیز صدای دلپذیری دارد، اما ما تا کنون چیزی در مورد آن نشنیده ایم و قطعا به پای رقیب ایتالیایی خود نمی رسد.

پورشه ماکان توربو و آلفارومئو استلویوپورشه ماکان توربو و آلفارومئو استلویو

استلویو دارای یک سنسور بسیار حساس است. دریچه  های هوای کوچک می توانند تفاوت های بزرگی ایجاد کنند، به طوری که کیفیت تهاجمی را ایجاد می کنند که ماکان فاقد آن است. شاسی بلند آلمانی برای رانندگی در مسیرهای نا مسطح و سخت طراحی شده و لذا برای اینگونه جاده ها مناسب است. اما آلفارومئو استلویو در این گونه جاده ها تکان های شدیدی را تجربه می کند و در مقایسه پورشه ماکان دارای رانندگی متعادل و یکنواختی است. بنابراین خودروی آلمانی از لحاظ عملکرد بهتر از خودروی ایتالیایی رفتار می کند.

پورشه ماکان توربو و آلفارومئو استلویوپورشه ماکان توربو و آلفارومئو استلویو

در پایان می توان گفت اگر شما به دنبال یک رانندگی سرگرم کننده هستید، هر دوی این خودروها سرگرم خواهند بود، اما آلفا دارای صدایی است که با ظاهر و عملکرد آن مطابقت دارد. در کل انتخاب من آلفا رومئو استلویو است. نه به این دلیل که این خودرو خودروی بهتری است – چرا که نواقص زیادی دارد – اما  سرگرم کننده تر است.

پورشه ماکان توربو و آلفارومئو استلویوپورشه ماکان توربو و آلفارومئو استلویو

این نشان می دهد که اتومبیل ها می توانند پر سر و صدا و شاداب باشند و شما را از چیزهای قدیمی که به آن ها چسبیده اید رها کنند. به عبارتی استلویو خودرویی است که شما فقط به خاطر دل خودتان آن را خریداری می کنید نه به خاطر ارزش آن در هنگام فروش مجدد، چرا که این خودرو می تواند دل هر بیننده ای را به دست آورد.

منبع : Motor1.com – مترجم : سهیلا دوست پژوه

در پایان می توانید ویدئو مربوط به این مقایسه را مشاهده نمایید

 

مطالب مرتبط :

مقایسه شتاب فراری 812 و پورشه 911

پورشه 911 GT2 RS باز هم رکورد زد !

بازگشت آلفارومئو 8C به بازار سوپر اسپرت ها

تست تصادف آلفارومئو استلویو