جاده های هوشمند و تحول در شارژ خودروهای برقی

خودروهای برقی روز به روز در حال توسعه هستند و هر سال بخش بزرگتری از سهم بازار را به خود اختصاص می دهند شاید تسلا نمونه بارز چنین ادعایی است. رشد این روند طوری است که شاید بتوان گفت در دهه های آینده دیگر خبری از تولید خودروهای با سوخت فسیلی و دارای آلایندگی نباشد.

هم اکنون نیز بسیاری از کشورهای توسعه یافته جهان قوانین و مقررات سختی را جهت کاهش آلایندگی خودروها و هر چه سبزتر شدن آن ها تصویب می کنند. در عین حال این کشورها در کنار فشار بر روی کمپانی های خودروسازی جهت برقی یا حداقل هیبریدی کردن در فراهم کردن زیرساخت ها و امکانات لازم همچون ایستگاه های شارژ جهت تردد بدون مشکل این نوع از خودروها تلاش می کنند.

گرچه ایستگاه های شارژ هر روز در حال گسترش است اما با این وجود زمان نسبتا طولانی شارژ، عموم مردم را متقاعد نمی کند که خرید خودروی بنزینی صرف نظر کرده و به خودروی برقی روی آورند. یکی از فناوری های که اخیرا رو به توسعه بوده و در کنار ایستگاه شارژ برق خودرو می تواند مشکل شارژ خودروهای برقی را تا حدود زیادی برطرف نماید فناوری جاده های هوشمند است.

به تازگی، شرکت فناوری و خدمات ارتباطی کوالکام فناوری را ابداع کرده است که شارژ خودروها را به سطوح جاده می سپارد. این شرکت امریکایی در حال آزمایش این فناوری در شهر ورسای کشور فرانسه است.

این شرکت می گوید ساز و کار شارژ این خودروها از این طریق بدین صورت است است که وقتی خودرویی برقی با سرعت ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت در حرکت است سطوح زیر جاده امکان شارژ خودروها را به صورت بی سیم برای خودروها فراهم می کند. این روش شارژ حتی در بدترین شرایط آب و هوایی که جاده ها خیس یا برفی هستند نیز عملکرد آن با مشکل مواجه نمی شود.

با توسعه چنین فناوری هایی، قطعا خودروهای برقی نیز باید به دستگاه های شارژ بی سیم مجهز شوند که ممکن است هزینه ای رو دست کمپانی های خودروسازی بگذارد.

در نهایت می توان گفت شارژ بی سیم دینامیکی می توانند آینده خودروهای برقی را متحول سازند گرچه تحقق آن سخت و جسورانه است اما آزمایشات ورسای نشان می دهد رسیدن به این هدف، امکان پذیر است.

مطالب مرتبط :

توقف عرضه خودرو بنزینی تا سال ۲۰۴۰ در انگلیس