معرفی کوتاهی از ساینا، دومین خودروی ملی شرکت سایپا

ساینا، خودرویی نسبتا جدید از گروه خودروسازی سایپا است که بیش از یک سالی است در بازار ایران توسط این خودروساز عرضه می شود. این خودرو را می توان دومین خودروی ملی سایپا به شمار آورد. اواسط سال ۹۵، مدیرعامل سایپا از عرضه ساینا اتوماتیک در آینده خبر داده بود تا اولین خودروی به اصطلاح ملی باشد که از جعبه دنده خودکار جهت انتقال قدرت استفاده می کند.

برخی بر این عقیده اند که ساینا نسل جدید تیبا بوده و به لحاظ فنی، رفاهی، ایمنی و هندلینگ یک سر و گردن در جایگاهی بالاتر از آن قرار دارد. شرکت سایپا در زمان معرفی ساینا تبلیغات فراوانی را برای این خودرو انجام داده و آن را خودرویی با کیفیت معرفی کرده بود که در محدوده قیمتی خود حرف های زیادی را برای گفتن دارد.

اما اگر شعار دادن را کنار بگذاریم و واقع بینانه به موضوع و خودروی مذکور نگاهی بیندازیم به این نکته پی می بریم که ساینا به نوعی فیس لیفت (تغییر چهره) مدل تیبا است که چند سالی که در جاده ها و خیابان های کشورمان تردد می کند.

گرچه ساینا در بخش طراجی جلو و عقب خودرو تغییراتی را تجربه کرده است اما اگر به بخش کناری خودرو بررسی دقیق تری داشته باشیم نمای کنار خودروی تیبا برایمان تداعی می شود.

همچنین سایپا ساینا در بخش فنی و پیشرانه هیچ تغییری نسبت به برادر بزرگتر خود تیبا پیدا نکرده و با همان پیشرانه ۱۵۰۰ سی سی حدود ۹۰ اسب بخاری تیبا به دست مشتریان ایرانی می رسد.

۳۰ مرداد، زمان فروش ساینا اتوماتیک توسط سایپا

همانطور که مهدی جمالی مدیر عامل گروه سایپا خبر از ساینا اتوماتیک داده بود به تازگی تاریخ دقیق فروش آن از سوی این شرکت اعلام گردید. فروش این خودرو از صبح روز دوشنبه ۳۰ مرداد ماه، آغاز خواهد گشت.

گرچه قیمت نهایی این خودرو اعلام نشده اما با توجه به قیمت ۲۸ تا ۲۹ میلیون تومانی نمونه گیربکس دستی ساینا، اما با توجه به صحبت های اخیر مدیران شرکت سایپا، می توان محدوده قیمتی ۳۲ تا ۳۸ میلیون تومان را برای نسخه اتوماتیک آن مدنظر داشت.

باید منتظر ماند و دید واکنش بازار نسبت به اولین خودروی اتوماتیک ملی چگونه خواهد بود.

مطالب مرتبط :

خودروی جدید کوییک قیمت گذاری شد