هنری فورد، مخترع اولین خط تولید مونتاژ خودرو در جهان

وقتی امروز نام برند فورد را می شنویم، نا خود آگاه یاد نام مدل معروف این شرکت یعنی موستانگ (Mustang) می افتیم اما اگر بخواهیم بزرگترین دستاوردی که کمپانی آمریکایی فورد برای صنعت خودرو و شاید صنعت جهان به ارمغان آورد را ذکر کنیم بی شک اختراع اولین خط تولید انبوه خودرو در جهان است که با اسم این کمپانی گره خورده است که آقای هنری فورد، کارآفرین و بنیان گذار شرکت خودرو سازی فورد، مخترع و پایه گذار آن بوده است.

هنری فورد در واقع اولین کسی بود که خط مونتاژ تولید انبوه خودرو را در جهان راه اندازی کرد و با این عمل او، قیمت خودروها به شدت کاهش پیدا کرد و اگر قیمت اولین خودروی تولید انبوه جهان که مدل T نام دارد و در سال ۱۹۰۸ از خط تولید فورد خارج شد را معادل سازی کرده و به قیمت امروز تبدیل کنیم حدود ۲۱ هزار دلار، ارزش آن بوده است

این خودرو از سال ۱۹۰۸ تا ۱۹۲۷ در خط تولید کمپانی امریکایی فورد قرار داشته و مقرون به صرفه بودن و اقتصادی بودن ان سبب گردید خودرو، داشتن وسیله نقلیه و سفر کردن با آن برای طبقه متوسط جامعه آمریکا امکانپذیر گردد چرا که تا قبل از آن تاریخ خودرو به شیوه ای دستی و با تولید بسیار محدود و با قیمت بسیار گزافی فقط برای خانواده های طبقه مرفه امریکا قابل دستیابی بود.

پیشرفت خط تولید صنعت خودرو

از این تاریخ بود که خط تولید فورد روز به روز گستررش پیدا کرده و بقیه خودروسازان به تقلید از فورد شروع به انبوه سازی محصولات تولیدی خود کردند.

در طول زمان فناوری ها و نوآوری های مختلفی جهت افزایش بهره وری، افزایش سرعت تولید و روان سازی خط مونتاژ به کار گرفته شد و تا امروز روند توسعه خط تولید خودروها و استفاده از فناوری ها برای افزایش راندمان کاری همچنان ادامه دارد تا جایی که بسیاری از امور تولید در دستان ربات ها است و با خط تولیدی که هنری فورد در سال ۱۹۰۸ آن را پایه ریزی کرد تفاوتی فاحش و بنیادین دارد.

  

در ادامه کلیپی را برای شما دوستان عزیز ترتیب داده ایم و در آن روند توسعه و پیشرفت خط تولید کمپانی فورد در طول صد سال گذشته را به نمایش می گذارد. امیدواریم با دیدن این ویدئو کوتاه، تغییرات خط تولید خودروها در طول زمان را درک کنید.

مطالب مرتبط :

جشن تولد صد سالگی ساخت اولین کامیون شرکت فورد