خودرو و موضوع ایمنی آن

خودروها بسته به میزان قیمت و ارزشی که دارند از درجات مختلفی از راحتی، قدرت و امنیت برخوردارند. این ضرب المثل که می گوید “هر چه بیشتر پول بدهی، بیشتر آش می خوری” را به احتمال فراوان شنیده اید ! و هدف و منظور آن را می دانید.

در اقصی نقاط جهان اجناس و محصولات با کیفیت تر، غالبا از ارزش بالا تری برخوردار هستند. البته این ضرب المثل شاید کمتر در مورد محصولات خارجی و به ویژه خودروها صدق می کنند چرا که همه خودروسازان مطرح دنیا موظف هستند حداقل استانداردهایی که در بازارهایی که در آن حضور دارند را رعایت کرده و در چنین شرایطی حتی خودروهای اقتصادی و ارزان قیمت نیز از حداقل معیارهای ایمنی برخوردارند.

اما در ایران ضرب المثل فوق بیشتر نمود پیدا می کند چرا که با توجه به دولتی بودن خودروسازان وطنی و عدم وجود رقیب مهم در بازار خودرو کشورمان و همچنین نبود قوانین و نظارت کافی بر خودروسازان داخلی منجر به این شده است که خودروهای ارزان قیمت داخلی ساخت شرکت های ایرانی، نتوانند حداقل استانداردهای ایمنی را پاس نمایند و این موضوع به ضرر مشتریان داخلی و خصوصا طبقات پایین جامعه است که با توجه به نداشتن بودجه کافی و انحصاری بودن بازار، مجبور به خرید داخلی شده که البته گزینه های خریدشان نیز بسیار محدود و البته بی کیفیت است. به علاوه امنیت خودرو گزینه های داخلی هم در سطح بسیار پایینی قرار دارد.

توصیه هایی جهت ارتقای ضریب ایمنی خودرو

با این وجود ما در این مطلب ۴ توصیه خودرویی ساده را به شما پیشنهاد می کنیم تا بتوانید با در نظر گرفتن آنان ایمنی خودرو خود را کمی افزایش دهید.

۱-  سیستم روشنایی خودرو

طبق تحقیقات صورت گرفته، گاها احتمال تصادف خودروهای تیره رنگ نسبت به خودروهای روشن تر تا ۴۷ درصد ارزیابی شده است. اما حتی اگر خودرویتان تیره است با نصب چراغ های روشنایی در روز یا اصطلاحا Daylight حداقل در روز خطر تصادف کاهش قابل ملاحظه ای خواهد یافت. همچنین از تمیز کردن چراغها و شفاف سازی آنها غافل نشوید.

۲- لاستیک ها

از آنجایی که لاستیک های خودروهای صفر تولید داخل اغلب از کیفیت پایینی برخوردارند توصیه خودرویی دیگر این است با تعویض آن به نمونه های با کیفیت تر، امنیت خودرو خود به ویژه در جاده های برون شهری را افزایش دهید.

۳- ترمزها

بدون داشتن ترمزی قوی و اطمینان بخش، لاستیک های کافی به امنیت خودرو شما نمی افزاید از این رو پس از تعویض لاستیکها سیستم ترمز مجددا توسط متخصص امر چک شود و بهتر است لنت های آن تعویض گردد.

۴- کاهش ارتفاع خودرو و افزایش استقامت شاسی

اگر خواهان آن هستید خودروی شما در جاده های پر پیچ و خم از هندلینگ و سواری مناسب و در نتیجه امنیت بالا تر بهره مند شود نسبت به تعویض فنرها و کمک فنرها جهت کاهش دادن ارتفاع خودرو و کاهش مرکز ثقل خودرو اقدام کنید. همچنین در صورتی که مایل باشید می توانید از کیت های بدنه خاص خودرو بدر جهت ارتقای استحکام شاسی نیز بهره ببرید.

خلاصه، رعایت ۴ توصیه خودرویی فوق به شما امکان می دهد استانداردهای ایمنی خودرو داخلی خود را تا حد معقولی بالا برده و جان خود و دیگر سرنشینان را بیشتر حفظ نمایید.

منبع : Asrekhodro.ir

مطالب مرتبط :

توصیه هایی درباره بهترین زمان جهت تعویض دنده