دولت انگلیس اعلام کرده است که تا سال ۲۰۴۰ فروش انواع  خودرو بنزینی  و دیزلی ممنوع می گردد، هرچند هنوز این طرح شامل خودرو هیبریدی نخواهد شد.

مایکل گوو، وزیر محیط زیست جدید انگلیس در اعلام برنامه دولت برای مقابله با آلودگی هوا، بویژه دی اکسید نیتروژن (NO2)، گفت: «برنامه امروز چگونگی کار با مقامات محلی برای مقابله با آلودگی های جاده ای که ناشی از آلوده بودن دیزل به ویژه دی اکسید نیتروژن است “.

خودرو بنزینی

همچنین کریس گریلینگ، وزیر حمل و نقل انگلیس، در گفت و گویی اعلام کرد که برنامه مبارزه با آلودگی هوا، یک انقلاب سبز به شمار می آید و تمایل دولت را به اینکه “تقریبا آلایندگی هر خودرویی در جاده های انگلستان تا سال ۲۰۵۰ به صفر نرسید” را نمایان می سازد.

در راستای این هدف، دولت بریتانیا بودجه ای ۱۰۰ میلیون پوند (۱۶۵ میلیون دلار) برای “اتوبوس های کم انتشار جدید و اتوبوس های قدیمی تر با موتورهای پاکیزه”ترسیم کرده است. به علاوه، بودجه ای ۶۰۰ میلیون پوند (حدود یک میلیارد دلار) برای “توسعه، ساخت و استفاده از وسایل نقلیه دارای آلودگی بسیار کم” تا سال ۲۰۲۰، و سرمایه گذاری ۱۰۰ میلیون پوند (۱۶۵ میلیون دلار) در زیرساخت های ایستگاه های شارژ خودرو الکتریکی تخصیص داده شده است.

خودروی بنزینی

حرکت دولت بریتانیا از آخرین استراتژی زیست محیطی فرانسه که در اوایل ماه جاری اعلام شد، پیروی می کند. فرانسه همچنین قصد دارد تا سال ۲۰۴۰ میلادی فروش اتومبیل های بنزینی و دیزلی را ممنوع کند.

شرکت های خودرو سازی نیز جهت نیل به چنین اهداف زیست محیطی برنامه هایی را ترتیب داده اند.

به طوریکه در اوایل ماه جاری، ولوو اعلام کرد تمامی اتومبیل های جدید خود را که از سال ۲۰۱۹ عرضه می کند، به طور انحصاری با موتورهای هیبریدی، پلاگین هیبرید یا موتورهای خالص الکتریکی در دسترس مشتریان قرار خواهند گرفت.

خودرو بنزینی

منبع : www.caradvice.com.au