خودروهای خودران روز به روز در حال گسترش هستند

خودرو بدون راننده یا اصطلاحا خودران روز به روز در حال گسترش هستند. خودرو خودران تسلا را می توان پیشرفته ترین فناوری خودران در میان خودروسازان دانست که در میان رقبا در جهان حرف اول را می زند. این خودروساز نسبتا نوپا با فناوری های پیشرو و جدید خود باعث شد بسیاری از کمپانی مطرح و قدیمی جهان پا به میدان رقابت در این بخش گذاشته و خودروهای خودران با سطوح عملکردی مختلف را به بازار معرفی نمایند. اکنون اطلاعاتی به دست آمده است فناوری خودران وارد ناوگان پلیس نیز شده و اولین خودرو پلیس خودران یا خودرو پلیس بدون راننده را در اینده ای نزدیک شاهد خواهیم بود!

پیشرفت این گونه خودروها در سال های اخیر آنقدر سریع بوده که شاید بتوان گفت در آینده ای نزدیک اکثر خودروسازان مطرح، قابلیت رانندگی خودران را به خودروهای خود اضافه نمایند و در جاده ها شاهد رانندگی خوکار خودروها بدون دخالت انسان باشیم.

توسعه خودروهای خودران، علاوه بر خودروهای سواری شخصی به سایر زمینه ها نیز کشیده شده است. هر روز خبرهایی جدیدی از اینکه فناوری خودران به وسایل نقلیه دیگر سرایت کرده می شنویم. مثلا اینکه یک کمپانی سرشناس در حال تست کامیون خودران است یا اتوبوس خودران مرسدس بنز در حال گذراندن آزمایشات مختلف جاده ای است. تاکسی خودران دبی هم نمونه ای دیگر از این موارد می باشد.

همچنین اخیرا خبرهایی منتشر شده که نشان می دهد ایلان ماسک بنیان گذار و مدیرعامل شرکت تسلا، در حال توسعه و ساخت اولین کشتی خودران جهان است. شاید پای فناوری خودران در آینده به خودروهای آتش نشانی، خودروهای آمبولانس و یا حتی وسایل نقلیه عمومی مانند قطارها هم کشیده شود. هیچ چیز غیر ممکن نیست.

خودرو پلیس بدون راننده

لوکزامبورگ اولین کشوری خواهد بود که پای خودرو خودران را به ناوگان پلیس باز خواهد کرد. نیروی پلیس این کشور اخیرا یک خودرو خودران تسلا مدل S را خریداری کرده و قصد دارند آن را وارد فاز عملیات پلیسی کنند. خودرو پلیس بدون راننده و یا با نام خودرو پلیس خودران در آینده ای نزدیک به اجرای قانون می پردازند.

خودرو پلیس خودران، در عملیات های پلیسی که که ممکن است جان راننده به خطر بیفتد شرکت می کند و از آنجایی که خودرو خودران تسلا برقی بوده و صدایی از خود تولید نمی کند و همچنین تسلا مدل S سریع ترین سدان دنیا محسوب شده، در نتیجه این قابلیت را دارد بی سر و صدا در عملیات مخفی شرکت می کند و اگر لازم شد در تعقیب و گریزها به نیروهای پلیس کمک خواهد کرد و به دلیل سرعت بالای خودرو در تعقیب خودروهای تبهکاران، از آنان عقب نخواهد افتاد.

امیدوارم هر چه زودتر خودرو پلیس بدون راننده وارد فاز عملیاتی شده و کارایی فناوری خودران را در این حوزه مشاهده کنیم.

مطالب مرتبط :

آلمان دارای جاده مجاز به رانندگی خودران می شود