پای فناوری هوشمند به تایر خودروها هم باز می شود

همان طور که پاهای انسان قلب دوم او محسوب می شوند و متخصصان و  پزشکان بر انتخاب یک کفش مناسب تاکید می کنند تا راحتی و سلامتی این عضو بدن انسان تضمین شود چرخها نیز به نوعی همین حکم را برای خودروها دارند و انتخاب یک تایر مناسب می تواند به کیفیت سواری خودرو و راحتی سرنشینان کمک مضاعفی کند. در چنین وضعیتی تایرهای هوشمند می توانند کمک قابلی برای خودروها و در نتیجه انسانها باشند.

تکنولوژی ها و فناوری های هوشمند به همه حوزه های زندگی انسان راه یافته است و خودروها نیز از این قاعده مثتثنی نیستند چنان که قسمت های مختلف خودرو از فناوری های هوشمند بهره برده اند از سیستم ورود بدون کلید خودروها تا فناوری های خودران، همگی مجهز به انواع و اقسام سیستم های هوشمند هستند و به راننده در رانندگی صحیح تر و بی خطر تر و برای سرنشینان آن نیز راحتی و سرگرمی را هدیه می کند همان طور که گفته شد در حال حاضر فناوری های هوشمند در حال راه یافتن به کفش خودروها یعنی تایرهای خودرو هستند.

کارکردها و ساز و کار تایرهای هوشمند

خبرها حاکی از آن دارند که محققان در شرکت Goodyear در حال تحقیق و پژوهش بر روی نوع کاملا جدیدی از تایرهای البته به شکل مفهومی هستند که فناوری هوشمند در آنها راه یافته است. تایرهای آینده دیگر به شکل تایرها امروزی نیستند و از حالت حلقه ای به شکل گوی در می آیند. این تایرها از طریق سنسور های حساس خود، لغزندگی جاده ها را تشخیص داده و از نفوذ آب به لاستیکها جلوگیری می کنند و در صورت لزوم در صورت کاهش چسبندگی به سطح جاده ها، به طور هوشمند سرعت خودرو را کاهش می دهند.

از دیگر کارکردهای تایرهای هوشمند این است از آنجایی که شکلی گوی مانند دارند از چرخشی ۳۶۰ درجه ای بهره مندند که در نتیجه قابلیت های حرکتی و مانور دادن خودروها به شکل قابل توجهی ارتقا پیدا می کند. در واقع این ویژگی به خودروها اجازه می دهد علاوه بر حرکت طولی در جاده ها و خیابانها، حرکت های عرضی نیز داشته باشند که همین امر در بسیاری از مواقع یاری رسان انسانها می شود.

در پایان کلیپی کوتاه و جالب از تایرهای هوشمند برایتان آماده کرده ایم تا با ویژگی ها و روش کار آنان آشنا شوید و امیدوار باشید در آینده ای نه چندان دور کفش چرخ های خودروهای آینده شوند!

مطالب مرتبط :

ویدئو – وقتی مرسدس بنز جانتان را نجات می دهد
ویدئو – جنسیس و افزودن فناوری واقعیت مجازی در خودروها