بهترین زمان تعویض دنده در خودروها

از نظر شما بهترین زمان تعویض دنده در خودروها چه زمانی است؟ تعویض دنده علاوه بر گرفتن بیشترین بازدهی، باعث کاهش مصرف سوخت، افزایش عمر موتور می شود. در ادامه به اشتباه رایج رانندگان ایرانی در این زمینه می پردازیم.

بهترین زمان تعویض دنده

در کشور ما، بهترین زمانِ تعویض دنده به غلط در دور‌ موتور پایین انجام می گیرد و از آنجایی که حجم گسترده‌ای از خودروهای داخلی را اتومبیل هایی با گیربکس دستی تشکیل می دهند، آگاهی از تعویض به هنگامِ دنده ها دارای اهمیت به سزایی است. هر پیشرانه ای دارای نمودارِ گشتاور / اسب بخار مخصوص به خود است که بررسی آن برای آگاهی از بهترین زمانِ تعویض دنده الزامی است.

بهترین زمان تعویض دنده

به جهتِ گرفتن قدرتی مطلوب از پیشرانه در شرایطِ رانندگی معمولی، نیازی به بالا بردنِ شدید دور موتور نمی باشد و با تعویض دنده در حوالی دور ۴۰۰۰ کمترین فشار بر روی پیشرانه و کمترین مقدار مصرف سوخت را در این خودرو خواهیم داشت.

بهترین زمان تعویض دنده

زمانی که خودرو دارای سرنشین و یا بار است و در مسیرِ پیش رو شاهد شیب منفی و یا باد مخالف هستید، تعویض دنده برای وارد آمدنِ کمترین فشار در پیشرانه، هنگامی انجام می پذیرد که بعد از این عمل دور موتور در حوالی ۴۰۰۰ یا (بسته به وضعیت) بالاتر فرود آید. همچنین بلعکس، زمانی که در جاده ای بدونِ شیب و باد مخالف در حال تردد هستید، تعویض دنده به گونه ای که دور موتور در حوالی دور ۳۰۰۰ فرود آید خالی از اشکال خواهد بود.

امیدواریم آموزش کوتاه فوق بتواند رانندگان ایرانی را بیشتر با مسایل فنی و دینامیکی خودرو آشنا سازد.

منبع : عصر خودرو

بیشتر بخوانید :

۴ توصیه ساده جهت افزایش ایمنی خودرو شما

تداوم سبک طراحی بینی ببر کیا در آینده

سخت ترین و راحت ترین کشور جهت اخذ گواهینامه

۶ حالت رانندگی آفرود فورد F-150 رپتور 2017

رانندگی خانم ها با یک خودروی اسپرت چگونه است؟