نوبخت و چرایی افزایش تعرفه خودروهای هیبریدی

محمدباقر نوبخت، معاون رئیس جمهور دلیل افزایش تعرفه خودروهای هیبریدی را توضیح داد.

در حالی که آلودگی هوا و صدمات سنگین ناشی از آن، مسئولان و مردم را درگیر خود نموده است. در این میان مسئولان همواره بر عزم خود در کاهش آلودگی هوا تاکید کرده اند و راه ها و برنامه های خاصی را تاکنون ترتیب دیده اند اما با این حال ابهاماتی در ذهن خیلی از مردم و کارشناسان وجود دارد.

نوبخت و چرایی افزایش تعرفه خودروهای هیبریدی

اخیرا، دولت تعرفه واردات خودروهای هیبریدی را از 5 درصد به 45 درصد افزایش داده است که همین امر موجب انتقاد اصحاب رسانه و کارشناسان شده است. این گروه عنوان می کنند با وجود اینکه میزان آلایندگی خودروهای هیبرید از خودروهای تمام بنزینی کمتر است چرا دولت با وجود تاکید بر اولویت داشتن کاهش آلودگی هوا در برنامه ها، دست به چنین اقدامی زده است.

توضیحات معاون رئیس جمهور در خصوص تعرفه هیبریدی ها

در نشست خبری سازمان برنامه و بودجه، معاون رئیس جمهور و رئیس این سازمان در خصوص انتقادات فوق گفت : افزایش تعرفه خودروهای هیبریدی به دو دلیل انجام گرفته است.

محمد باقر نوبخت گفت: از آنجایی که خودروهای هیبریدی همچنان از بنزین استفاده کرده و تنها در سرعت های بالا، موتور برقی وارد عمل می شود میزان آلایندگی این خودروها به خصوص در شهرها ، نسبت به خودروهای عادی کاهش قابل ملاحظه ای پیدا نمی کند و در نتیجه کمک شایانی در کاهش آلودگی هوا ندارد.

نوبخت و چرایی افزایش تعرفه خودروهای هیبریدی

وی در ادامه افزود : وی دلیل دوم را نیز به وجود آمدن رانت دانست. چرا که اگر تعرفه ها در حالت سابق قرار داشت نه دلیل پایین آمدن قیمت تمام شده خودرو، در بازار اینگونه خودروها رانت به وجود می آمد

آقای نوبخت همچنین یادآوری کرد این خودروهای تمام برقی هستند که می توانند کمک قابل توجهی به کاهش آلودگی هوای کلان شهرها کنند و در همین راستا نیز دولت تعرفه ای برای خودروهای برقی در نظر نگرفته است. به عبارتی تعرفه این گونه خودروها صفر می باشد.

نوبخت و چرایی افزایش تعرفه خودروهای هیبریدی

مطالب مرتبط :

ورود نسل جدید اتوبوس های برقی به ناوگان عمومی